9 tecken · kurerad uppsättning

röd papperslykta emoji

För kinesiskt nyår, lyktfester och festliga östasiatiska firanden fulla av röda dekorationer och ljus.

Tryck på valfri emoji nedan för att kopiera den direkt, klistra sedan in dina röd papperslykta emojis i ett textmeddelande, WhatsApp, Instagram-bildtext eller valfri chatt — ingen app eller tangentbord behövs.

Namn
röd papperslykta
Punkt
U+1F3EE

Hela uppsättningen

Ett tryck
🏮🧧🎇🎆🐉🐲🧨🥟🥡

Alla röd papperslykta emojis

9 poster
  • röd papperslykta

    Månnyårsdekorationer och lyktfester.

    U+1F3EE

  • rött kuvert

    Gåvopengar för firanden och helgdagar.

    U+1F9E7

  • glittrande fyrverkeri

    Kvällsfiranden och trädgårdsfyrverkerier.

    U+1F387

  • fyrverkerier

    Festfyrverkerier och storslagna finaler.

    U+1F386

  • drake

    Kulturell symbol för tur och styrka.

    U+1F409

  • drakansikte

    Festlig drakbild för parader.

    U+1F432

  • smällare

    Smällare för att driva bort onda andar.

    U+1F9E8

  • dumpling

    Dumplings serverade under månnyåret.

    U+1F95F

  • hämtmatkartong

    Takeaway-behållare för festliga måltider.

    U+1F961

Advertisement

Vanliga frågor

4 frågor
Vilka är de bästa emojis för röd papperslykta?

De bästa emojis för röd papperslykta inkluderar 🏮 (röd papperslykta), 🧧 (rött kuvert), 🎇 (glittrande fyrverkeri), 🎆 (fyrverkerier), 🐉 (drake). För kinesiskt nyår, lyktfester och festliga östasiatiska firanden fulla av röda dekorationer och ljus.

Hur kopierar jag röd papperslykta emojis?

Klicka bara på "Kopiera"-knappen bredvid valfri röd papperslykta emoji på den här sidan så kopieras den till ditt urklipp. Klistra sedan in den var som helst — WhatsApp, Instagram, Slack eller valfri app.

Hur många röd papperslykta emojis finns tillgängliga?

Vi har 9 kurerade emojis för röd papperslykta, var och en utvald för hur väl den representerar konceptet. Bläddra bland dem alla ovan och kopiera dina favoriter.

Hur säger du röd papperslykta med emojis?

För att uttrycka röd papperslykta med emojis, prova en kombination som 🏮 🧧 🎇. Kopiera valfri emoji ovan och klistra in den i ett textmeddelande, WhatsApp eller Instagram-bildtext.

Advertisement

Advertisement